پارک مفاخر باکو مکانی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان است که آرامگاه سیاست‌مداران، دانشمندان، مفاخر ومشاهیر جمهوری آذربایجان و به صورت محدود سایر آذربایجانی‌ها است. مجسمه هر یک از شخصیت‌های این پارک که محل تدفین ۲۴۲ مورد می‌باشد، بر سر قبورشان نصب گردیده‌است. پارک مفاخر در تاریخ ۲۷ اوت ۱۹۴۸ توسط کابینه وزیران جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی بنیان‌گذاری شده‌است.[۱]

نامدارانی چون حیدر علی‌اف، ابوالفضل ایلچی بیگ، رشید بهبودوف، جلیل محمدقلی‌زاده، علی نظمی، عظیم عظیم‌زاده و شوکت علی‌اکبروا در این مکان به دفن شده‌اند.

پارک مفاخر باکو (Alley of Honor ) آرامگاه بزرگان و مفاخر و مشاهیر آذربایجان است. این مکان به دلیل سرسبزی و زیبایی اش لقب پارک مفاخر (فخر پارکی) را به خود گرفته است . این پارک، در واقع گورستانی عمومی و یادبودی است که شامل آرامگاه هایی از جمله چندین رئیس جمهور، دانشمندان و هنرمندان است. در مجموع 242 آرامگاه در این پارک وجود دارد. نام دارانی چون حیدر علی‌اف، ابوالفضل ایلچی بیگ، رشید بهبودوف و شوکت علی‌اکبروا در این مکان به خاک سپرده شده اند .

جالبترین موضوعی که در پارک مفاخر باکو ذهن هر بیننده را به خود مشغول می‌کند مجسمه‌های زیبای هر فرد بر سر مزارش می‌باشد. این پارک به دستور شورای وزیران جمهوری آذربایجان در تاریخ 27 آگوست 1948 تاسیس شده است. این آرامستان توانسته است بازدید کنندگان بسیاری را بسوی خود جلب کند که این بازدید کنندگان از آذربایجان و یا خارج از آن بوده اند.

پارک مفاخر در شهر باکو یک فضای سرسبز و البته مورداحترام برای مردم آذربایجان است چراکه این مکان تنها یک مکان تفریحی نیست و در ابتدا قبرستانی برای چهره های برجسته‌ی آذربایجان بوده است. بعدها با ایجاد فضای سبز و درختکاری‌های صورت گرفته به یک پارک و مکان دیدنی در باکو تبدیل‌شده است. از ویژگی‌های جالب‌توجه این قبرستان این است که در بالای مزار هر شخصیت مجسمه ی وی نصب‌شده است. بزرگ‌ترین مجسمه متعلق به حیدر علی اف رئیس‌جمهور سابق آذربایجان است که همیشه تحت محافظت بوده و دو سرباز در کنارش ایستاده‌اند و نمی‌شود به مجسمه و مقبره‌اش نزدیک شد. ازآنجایی‌که شخصیت‌های دفن شده در این مکان از ارزش و احترام قابل‌توجهی برخوردار بودند هرسال مراسم‌های یادبودی برای آن‌ها ترتیب داده می‌شود. این قبرستان به جاذبه‌ی گردشگری در پایتخت آذربایجان بدل شده و هرسال پذیرای گردشگران زیادی است.

در این پارک به‌طورکلی 242 مقبره وجود دارد. حیدر علی‌اف رئیس‌جمهور سابق آذربایجان، محمود علی‌اف وزیر امور خارجه، ابوالفضل ایلچیبگ یکی دیگر از رؤسای جمهور این کشور و تعداد زیادی نویسنده، شاعر، بازیگر، خواننده، دانشمند و… در این پارک به خاک سپرده‌شده‌اند. البته تعداد محدودی از مردم عادی آذربایجان نیز در این قبرستان دفن شده‌اند.