موزه ادبیات نظامی گنجوی آذربایجان ، در شهر باکو ، در کشور جمهوری آذربایجان واقع شده است. این بنای عظیم و با شکوه در یکی از معروفترین خیابانهای این شهر یعنی ایستقلالیت قرار گرفته است. نظامی گنجوی ، شاعر و داستان‌سرای ایرانی‌تبار قرن ششم هجری است که به‌عنوان پیشوای داستان‌سرایی در ادب فارسی شناخته شده‌است. موزه ادبیات نظامی گنجوی آذربایجان شامل آثاری از این شاعر و دیگر شاعران مشابه می باشد که از نظر فرهنگی و قدمت بسیار نفیس و کهن می باشند . این موزه در ابتدا در سال 1947 به نیت بنای یادبودی برای نظامی گنجوی ساخته شد. نماد مقبره وی تشکیل شده است از سنگ مرمر ظریفی که حدود 20 متر ارتفاع دارد و در پشت آن، یک فضای باز با نمایش صحنه هایی از کتاب نظامی و مجسمه فلزی وی وجود دارد. بناهای یاد بود نظامی در شهرهای بسیاری از آذربایجان و همچنین در تبریز (ایران)، مسکو( سنت پترزبورگ)، کیف (اوکراین)، تاشکند(ازبکستان)، و بسیاری از کشورهای دیگر وجود دارد

ظامی گنجوی، شاعر و داستان‌سرای ترک تبار قرن ششم هجری است که به‌عنوان پیشوای داستان‌سرایی در ادب فارسی شناخته شده‌است. موزه ادبیات نظامی گنجوی آذربایجان شامل آثاری از این شاعر و دیگر شاعران مشابه می باشد که از نظر فرهنگی و قدمت بسیار نفیس و کهن می باشند.

در حال حاضر این موزه یکی از بزرگترین و ثروتمندترین خزانه های فرهنگ آذربایجان است. فضای بیرونی موزه بسیار پر زرق و برق و جذاب است و نمای بیرونی موزه با رنگ های ابی و فیروزه ای تزیین شده است و با مجسمه هایی از نوابغ ادبی کشور آذربایجان جذابیتی صد چندان پیدا کرده است از جمله محمد فوضولی ، ملا پناه واقف ، میرزا فتحعلی آخوند زاده ، خورشید بانو ناتوان ، جلیل محمد قلی زاده و جعفرجبارلی. در این موزه از نسخه کتاب های نادر و کتاب های خطی نگهداری می شود در آثاری از نویسندگان ادبیات در این موزه به چشم می خورد که از نظر فرهنگی و قدمت بسیار نفیس و کهن می باشد.

این موزه در شهر زیبای باکو واقع شده که در فاصله ای نه چندان دور از میدان فواره ها و در نزدیکی ورودی ایچری شهر و در خیابان حاکمیت (Istiqlaliyyat Street) واقع شده است و دسترسی به این موزه توسط مترو به راحتی انجام می شود.