موزه ملی تاریخ جمهوری آذربایجان بزرگترین موزه جمهوری آذربایجانمی باشد که، در باکو واقع شده‌است. این موزه در عمارت سابق نیکوکار و خیر آذربایجانی، زین‌العابدین تقی‌یف در سال ۱۹۲۰ میلادی تأسیس شده و در سال ۱۹۲۱ بر روی بازدید کنندگان گشایش یافته‌است. .[۱]

دو سالن رقص در کنار یکدیگر در طبقهٔ دوم موزه قرار دارد. یکی بر اساس طراحی شرقی (موریتانی)، دیگری بر پایهٔ طراحی غربی برپا شده‌است. تالار شرقی حائز پنجره‌های شیشه‌ای پلاستیکی، طاق‌های مُذهب، دیوارهای بسیار مزین، سقف‌ها و چلچراغ‌ها می‌باشد. خطوط در سالن غربی به‌طور عمودی یکدیگر را دنبال می‌کنند- مستطیل.

نمایشگاه موزه
طبق عکسهای گرفته شده حدود ۹۰ سال پیش، یکی از اتاق‌های استادانه درست شده، اتاق نشیمن همسر حاجی زین‌العابدین تقی‌یف می‌باشد. تمامی اثاثیه و نقاشی‌های قابل حمل اتاق الان در موزه موجود نمی‌باشند. امروزه به جز سقف آینه‌ای بیش از حد آراسته شده، هیچ چیز دیگری باقی نمانده‌است. در عهد شوروی سابق، چهار لایه رنگ سفید بر روی طرح‌های گلدار بسیار مزین روی دیوارها اضافه شده‌است. هنوز هم رنگ اساسی در سالن‌های اصلی با گذشت زمان فوق العاده خوب به نظر می رسد.

بخش دوم موزه ملی تاریخ آذربایجان مربوط به اموال شخصی افراد مشهور در کشور آذربایجان است که به‌نوعی فرهنگ و تاریخ این کشور را توامان باهم دارد. در بخش سوم این موزه هم اموال خانوادهٔ تقی‌یف به نمایش در آمده است. گفتنی است که روزهای دوشنبهٔ آخر ماه، بازدید از این موزه به صورت رایگان انجام می‌گیرد.

به این ترتیب یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی باکو که در تور باکو مورد نظر آژانس‌های گردشگری است، موزه ملی تاریخ آذربایجان است و در آن شما می‌توانید تاریخ و تمدن کشور آذربایجان را مشاهده کنید.

فرهنگ دوستان باید این را بدانند که در این موزه کتابخانه‌ای وجود دارد که در آن کتب نفیس نگه‌داری می‌شود.

درباره موزه ملی تاریخ آذربایجان بیشتر بدایند
موزه ملی تاریخ کشور آذربایجان بزرگ‌ترین موزه این کشور است که در باکو واقع‌شده است. این موزه در ساختمان اسبق نیکوکار و خیر آذربایجانی، زین‌العابدین تقی‌یف در سال ۱۹۲۰ میلادی بنا شده است.

موزه ملی تاریخ آذربایجان دارای بیش از ۲۰۰۰ نمایشگاه است و از بخش‌های زیر تشکیل‌شده است، که هرکدام از این بخش دارای جذابیت‌های خاص خود هستند و مردم شناسان، جامعه شناسان و تاریخ نویسان می‌توانند اطلاعات ارزشمندی را از این موزه به دست آورند و مورد استفاده قرار دهند:

بخش تاریخ مدرن
بخش مردم‌نگاری
گروه تاریخ باستان و قرون وسطی جمهوری آذربایجان
بخش گردش علمی
آزمایشگاه برای بازسازی موزه
صندوق سکه‌شناسی: شامل مجموعه‌ای از یوگنی پاخوموف
گروه طراحی هنر
کتابخانه
در مورد جاذبه‌های موزه ملی تاریخ آذربایجان باید بدانید که این موزه به ۳ قسمت مختلف تقسیم می‌شود؛ قسمت اول متعلق به دوران ماقبل تاریخ است و شامل اشیای قرون وسطی از جمله اشیا نظامی به همراه استخوان‌های انسان و مقبره‌ها است که دارای اطلاعات ارزشمندی هست.