مسجد بی‌بی هیبت (ترکی آذربایجانی: Bibiheybət məscidi) یک مسجد قدیمی در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان هست، این بنا در دوران شروانشاهان ساخته شده بود، که در سال ۱۹۳۶ توسط بلشویک به طور کلی نابود شد، و ساخت و ساز بنا از دهه ۹۰ آغاز و سرانجام در سال ۱۹۹۷ میلادی، بنای کنونی مسجد افتتاح شد. این مسجد شامل آرامگاهی از نوادگان حضرت محمد، که امروزه مرکز معنوی مسلمانان این خطه و یکی از مهمترین بناهای معماری اسلامی در جمهوری آذربایجان می‌باشد. در میان افراد بومی این منطقه، این مسجد با نام مسجد حضرت فاطمه زهرا نیز شناخته می‌شود.

مسجد بی بی هیبت مسجدی تاریخی در باکو آذربایجان است. بنای موجود این مسجد در دهه ۱۹۹۰ ساخته شد، قبلا در این محل مسجد دیگری با همین نام در قرن ۱۳ ساخته شده بود که در سال ۱۹۳۶ توسط بلشویک به کلی ویران شد. مقبره یکی از نوادگان حضرت محمد در این مسجد قرار دارد و مرکزی معنوی برای مسلمانان این منطقه و یکی از مهمترین بناهای معماری اسلامی در آذربایجان است. مردم این منطقه این مسجد را به نام مسجد فاطمه می شناسند که اسمی است که الکساندر دوما در زمان بازید از این مسجد در دهه ۱۸۴۰ آن را روی مسجد گذاشت.

مقبره دختر امام هفتم شیعیان که از دست آزار و اذیت خلیفه به باکو فرار کرده بود در این مسجد قرار دارد، بر روی سنگ قبر او نوشته شده که او متعلق به خانواده ای مقدس است. بر اساس نوشته هایی که در دیوار جنوبی مسجد قرار دارد تاریخ شناسان ساخت این مسجد را در اواخر قرن ۱۳ می دانند و در کتیبه ای که بر روی دیوار مسجد قرار دارد به زبان عربی نوشته شده که محمود ابن سعاد این مسجد را ساخته است، او همان معماری است که قلعه نارداران را در نزدیکی باکو ساخته است. حاجی شیخ شریف از مسلمانانی است که در نزدیکی این مسجد دفن شده او از کسانی بود که به باکو آمد تا تصوف را در این شهر تبلیغ کند و بقیه عمر خود را در همین مسجد زندگی کرد. اکساندر دوما، نویسنده معروف فرانسوی که در دهه ۱۹۴۰ از این مسجد بازدید کرد در یکی از کتاب های خود گفته که این مسجد محلی برای عبادت زنان نازا بود آن ها با پای پیاده به این مسجد می آمدند و بعد از یک سال توانایی بچه دار شدن پیدا می کردند

این مسجد قدیمی در قسمت جنوبی آرامگاه واقع شده بود، در حالی که دارای مناره‌ای ۲۰ متری در قسمت غربی مسجد وجود دارد. بعدها یک دخمه و دو سوله به مسجد در سمت جنوب مناره اضافه شد. در سوله‌ها، کتیبه‌های حاوی نام فتحعلی خان، که سنگ قبر مرمر وی در حال حاضر در موزه ملی تاریخ جمهوری آذربایجان نگهداری می‌شود.

داخلی مسجد با زیور آلات غنی تزئین شده است. که شامل یک اتاق مستطیل شکل با طاق یا قوس نوک تیز در زیر گنبد، لوستر، شمعدان وجود دارد، و یک قلاب که آویزان شیشه‌ای رنگی آن را احاطه کرده است. در قسمت شمالی مناره و مسجد بلافاصله مجاور آرامگاه، کتیبه‌ای که توسط برنهارد دورن کشف شد موجود است، از کتیبه‌ها مشخص بود که این مقبره در سال ۱۶۱۹ ساخته شده است.

نمایی قدیمی از مسجد در آغاز قرن بیستم در سال ۱۹۱۱.
مسجد بازسازی مدرن یک نمونه کلاسیک از معماری سبک شروانی است. این مسجد دارای سه گنبد، که به شکل سنتی ساخته شده، در کنار دو مناره نگه داشته‌اند. گنبد سبز و فیروزه‌ای آینه، که با کتیبه‌های طلاکاری شده از قرآن تزئین شده است. نمازخانه مردانه در سمت جنوب از مجتمع قرار گرفته است، در حالی که زنان – در سمت شمال است. بین آنها نیز مقبره قرار گرفته است. بازسازی معماری مسجد بی‌بی هیبت توسط معماری معروف آذربایجانی، سنان سلطانوف طراحی شده است.