قلعه دختر از آثار دوره ساسانی در شهر باکو است.

این اثر تاریخی مهم که در شهر باکو و در قسمت مرکزی این شهر با ۲۹،۵ متر طول، ۱۶ متر عرض، و ۶ طبقه که در قرن ۵ و ۶ میلادی و قرن ۱۲ ساخته شده‌ است در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

این قلعه در سال ۱۹۶۰ مرمت و در سال ۱۹۶۴ تبدیل به موزه گردید.

قلعه دختر باکو در تاریخ کهن آذربایجان ، نیایشگاه آناهیتا بوده و زرتشتیان برای زیارت به آن‌جا می‌رفته‌اند.

قلعه ی دختر یکی از مهمترین مکان های باستانی کشور آذربایجان و شهر باکو به حساب می آید ،تا جایی که تصاویر این مکان مهم بر روی پول رایج کشور آذربایجان و همین طور تمبر های پست این کشور چاپ شده است .

قلعه ی دختر تاریخ تکامل شهر باکو را در خود جای داده . زمانی که بالای آن قرار می گیرید نمای کلی از شهر باکو را خواهید دید .

به هنگام جشن نوروز نیز درقسمت بالایی این برج ، آتش روشن می کنند.

طبق تحقیقات باستان شناسان انجام داده اند این قلعه بر روی یک سنگ که بر روی بستر دریا قرار گرفته است ساخته شده است و نکته جالب اینجاست که بعد از گذشت سالیان سال این قلعه هنوز پا برجاست .

این قلعه حدود ۱۴ متر در داخل زمین فرو رفته است و بنایی ضد زلزله می باشد . با این حال در سال 2000 زمین لرزه ای باعث شد تا این قلعه آسیب های جزئی ببیند .
از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ بازسازی هایی بر روی این بنا انجام گرفت و در سال ۲۰۱۰ این بنا تعمیر شد .

جنس دیواره های قلعه از سنگ می باشد و زمانی که به این مکان می روید متوجه عمر طولانی آن خواهید شد .
این برج معماری زیبا و منحصر بفردی دارد . حتی از این قلعه به عنوان یکی از بهترین و زیباترین جاذبه های تاریخی شهر باکو یاد می کنند .

فضای داخلی قلعه دختر باکو به گونه ای ساخته شده است که می تواند ۲۰۰ نفر را در خود جای دهد .

یکی از قسمت های مهم این قلعه وجود چاه آبی با قطر ۲.۳ فوت و عمقی برابر با ۶۹ فوت است که در طبقه ی دوم قلعه دختر قرار دارد .
آب این چاه از بارش باران تامین می شود و کاملا پاک است .

این قلعه ۷ طبقه دارد و آب چاه توسط لوله هایی به طبقات بالایی می رسد .

داستان های مختلفی درباره ی قلعه دختر وجود دارد که یکی از آنها روایت می کند این بنا به دستور دختر شاه شهرباکو ساخته شده است و دختر شاه برای دور ماندن از گناه خود را از بالای آن به پایین انداخته است. اکنون درون بنا را نقاشی های قدیمی پوشانده و یک فروشگاه کوچک که سوغاتی های مختلف آذربایجان را میفروشد هم در آن دایر است .