خانه اپرا در باکو پایتخت آذربایجان و درنزدیکی خیابان نظامی واقع شده است که در سال 1911 میلادی و زمان امپراطوری روسیه به درخواست برادران میلوف-Danial Malov و با کمک مالی نیکو کار آذربایجانی زین العابدین تقی یف-Zeynalabdin Taghiyev بنیانگذاری شد.
در سال 1920 به عنوان سالن اپرا افتتاح و به رسمیت شناخته شد. در سال 1927 این آکادمی به نام نویسنده مشهور آذربایجان ی میرزا فتحعلی آخوندزاده نامگذاری شد و در سال 1959 به موسسه ی آموزش عالی ارتقاء پیدا کرد. ساختمان اپرا تئاتر باکو دارای 600 صندلی میباشد که در سال 1985 بازسازی شد ولی پس از یک آتش سوزی مرموز که به تخریب سالن اپرا منجر شد بار دیگر در سال 1987 مرمت شد، و خانه اپرا بازگشایی شد
امروزه این سالن به عنوان یک آکادمی و یک مرکز هنری در میان مردم آذربایجان جایگاه مهمی دارد. و کشورهای همسایه برای شرکت در نمایش ها و مسابقات برگزار شده در این سالن به آذربایجان سفر میکنند. ساخت و طراحی این ساختمان توسط معمار روس، مهندس عمران ارمنی تبار به نام نیکولا بایوو-Nikolai Bayov انجام شد.

آکادمی ملی اپرا و تئاتر باله آذربایجان (به ترکی آذربایجانی: Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrı) یک خانه اپرا در باکو مرکز جمهوری آذربایجان، که در دوران امپراطوری روسیه به سال ۱۹۱۱ میلادی به درخواست برادران میلوف و با کمک مالی نیکوکار آذربایجانی به نام زین‌العابدین تقی‌یف بنیان‌گذاری شده‌است. و در سال ۱۹۲۷، آکادمی ملی اپرا و تئاتر آذربایجان به نام نویسنده مشهور آذربایجانی میرزا فتحعلی آخوندزاده نامگذاری شد. و از سال ۱۹۵۹ به موسسه آموزش عالی ارتقاء یافت.