باغ فیلارمونیک (به ترکی آذربایجانی: Filarmoniya bağı) پارکی است که، در مرکز شهر باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان در محوطه دیوارهای قلعه باکو قرار دارد. مردم آذربایجان گاهی اوقات بدان پارک فرماندار یا پارک حاکم نیز می‌گویند.[۱]

این پارک در اوایل سال‌های ۱۸۳۰ تأسیس شده‌است. فرماندار وقت باکو در اوایل قرن ۱۸، از تمامی ناخداهای متردد از ایران به باکو درخواست نمود که، هر یک از آنها یک جوال خاک سیاه با خود بیاورد. مساحت پارک در بین سال‌های ۱۸۶۰ تا ۱۸۷۰، تا ۴٫۶ هکتار گسترش پیدا کرد.

در اوایل قرن ۲۰، یک کلوب چوبی وجود داشت، که بعداً به‌طور تصادفی آتش گرفت. سپس در جای آن می‌خواستند ساختمان فیلارمونیک را احداث نمایند. بخاطر اینکه برای ساخت آن ساختمان درخت‌های موجود در آن قلمرو باید قطع می‌شدند، این امر اعتراضاتی در پی داشت؛ ولی شهرداری وقت باکو تصمیم بر آن گرفت، که در این مکان «کلوب تابستانی» ساخته شود. پس از این تصمیم، کلوب تابستانی، که هنوز هم در آن پارک موجود می‌باشد، ساخته شد. ساخت آن کلوب در میان سال‌های ۱۹۱۰ الی ۱۹۱۲ تکمیل گردید. گفته می‌شود، معمار آن به شهر «مونت‌کارلو» اعزام شد تا با اقتباس از پارک فیلارمونیک موجود در آن شهر که، بنابه زیبایی خود رتبه اول در اروپا را به خود اختصاص داده بود، پروژه ای مشابه جهت ساخت چنان پارک زیبایی در باکو را تدوین نماید.[۲]

پس از تأسیس پارک، اولین بازسازی در آن در سال‌های ۱۹۷۰ انجام شده‌است. برخی موارد بخاطر بی‌توجهی خساراتی به این باغ وارد شده‌است.

باغ فیلارمونیک در اواخر قرن ۱۹
در سال ۲۰۰۹، آن پارک تحت بازسازی کامل قرار گرفت. هنگام انجام بازسازی‌ها پوشش گیاهی منحصر به فرد آن دستخوش هیچ تغییری نگشت. بر عکس، توجه ویژه ای برای ایجاد نوار سبز جدیدی شد. گیاهان تزئینی، که در سال ۱۸۶۵ در آن باغ کاشته شده بودند، مورد توجه همه قرار می‌گرفتند. هنگام بازسازی، کاشت بوته‌های گل و درختان جدید و قشنگی در پارک بر زیبایی آن افزود. در دوران بازسازی انواع نادر درختان همچون بلوط، سدر و غیره… کاشته، سامانه آبیاری جدیدی نصب، مساحت پارک با بهره‌برداری از گیاهان مختلفی غنی تر و هارمونی‌های چشم‌اندازی زیبا ایجاد شدند.

این باغ در دوران مختلف «باغ میکاییل»، «باغ فرماندار»، «باغ پیونر» و «باغ واحد» نامیده شده‌است؛ ولی پس از آخرین بازسازی به آن نام باغ فیلارمونیک گذاشته شد.

پارک فیلارمونیک باکو واقع شده در خارج از دیوارهای شهر قدیمی به تازگی بازسازی شده است. اسم رسمی پارک، پارک فرماندار یا پارک وحید است. پارک از کنار سالن برگزاری کنسرت فیلارمونیک آغاز شده و در کنار سواحل دریای خزر امتداد می یابد. دکتر کامیل ابراهیموف، محقق ارشد مرکز حفاظت تاریخی و معماری ایالت قدیمی شهر، نگاهی به چگونگی ایجاد این پارک سرسبز در باکو دارد. با الی گشت همراه شوید تا از جزبیات پارک بیشتر بدانیم.

معماری باکو دوره کوتاه و پر پیشرفتی را در قرن ۱۹ و اوایل قرن بیستم پشت سر گذاشت. شهر باکو صدها سال را پشت دیوارهای قلعه سپری کرده بود، اما تنها در عرض چند سال یک مرکز شهر جدید در حومه شهر سابق تاسیس شد. مرکز شهر با بهترین نوع ساختار شهری در زمان خودش ساخته شد. مناطق مسکونی جدید، باغ ها و پارک ها، مسیرهای حمل و نقل درون شهری و ارتباطات خارج شهری در آن تعبیه شده بودند.

تصمیم برای ساخت پارک
امروزه کمتر کسی نام فرمانده ارتش R.Foven را شنیده است. او تصمیمی فوق العاده برای تغییر سرزمین های پایتخت و ساخت یک پارک منحصر به فرد گرفت. او تمام تجاری که از طریق دریا به باکو می آمدند را وادار کرد تا چندین متر مربع خاک حاصل خیز و نهال به شهر بیاورند. به این روش یک باغ بزرگ پر از درختان گوناگون، خارج از قلعه ساخته شد. گیاهان تقریبا از سراسر جهان به آن آورده شده بودند.

پس از تخریب دیوارهای قدیمی قلعه در سال ۱۸۵۹ باغ را گسترش داردند و فضای بیشتری برای توسعه ایجاد شد. کم کم شروع به کاشت درختان تزئینی کردند. در این زمان باغ بیش از ۱۰۰۰۰ درخت و ۱۳۰۰۰ نهال داشت. زمینی که در سال ۱۸۳۰ باغچه ای کوچک برای کاشت درختان میوه بود تا آخر قرن نوزدهم تبدیل به پارکی دوست داشتنی وسط شهر باکو شده بود و قابلیت رقابت با زیباترین باغ ها جهان را داشت.
فیلارمونی
در سال ۱۹۰۷ وقوع یک آتش سوزی موجب از بین رفتن ساختمان تابستانی مجمع عمومی شد. پس از آن زمینی به وسعت ۳۴۶۰ متر مربع به ساخت ساختمان جدید مجمع عمومی، یک تالار کنسرت، مرکز اجرای فضای باز و رستوران اختصاص یافت. ساختمان مانند دیگر بناهای ساخته شده در آن سال های باکو سبکی ایتالیایی با تلفیقات شرقی و غربی داشت. تالار کنسرت فیلارمونیک با گنبد چشم نواز و دو برج کوچک به اتمام رسید. در آن زمان مردم می گفتند این ساختمان به مسجدی با دو مناره شباهت دارد.

ساختمان زیبا با ابعاد وسیع، همراه با تراسی مشرف به باغ بیشتر شبیه به قصر قصه های دنیایی بچگی است.
مسیرهای زیر زمینی
مسیرهای زیر زمینی که قدمت آن ها به قرن ۱۹ میلادی بر می گردد در بازسازی های اخیر ورودی پارک توسط افرادی که در حال باز سازی پارک فیلارمونیک بودند کشف شد. راه ورودی آن یک حفره است به تونل هایی که احتمالا در دهه ۱۸۷۰ یا ۱۸۸۰ میلادی ساخته شده ند. ارتفاع تونل ها به اندازه قد انسان و نیم متر عرضشان است. طول تونل ها به ۲۰۰ متر می رسد. ابتدا به سمت جاده و پس از آن به سمت دریا می رود.

محققان احتمالا می دهند هدف از ساخت این تونل ها استفاده از آن ها به عنوان سیستم فاضلاب بوده است. یکی دیگر از احتمالات که دلایل خوبی هم دارد این است که تونل در قرون وسطی ساخته شده است و هدف اصلی آن برای تامین آب باکو بود و بعدا به سایر موارد تبدیل شد.
اکتشافات باستان شناسان
تحقیقات باستان شناسان در پارک فیلارمونیک باکو به نتیجه جالبی در بخش جنوب غربی پارک ختم شد. بخش های مرکزی قلعه در قرن دوازدهم ساخته شده بودند. همچنین این باستان شناسان یک لوله آب یا فاضلاب قدیمی در شهر قدیمی یافتند. که جنس این لوله ها از سرامیک بود.

به طرز عجیبی این لوله ها موازی با سطح زمین کشیده نشده اند. سوراخ های با ابعاد ۵۰*۴۰ سانتی متر درون صخره ها ایجا شده. جالب است که لوله های از جنس رس از طریق این سوراخ ها عبور می کند و با شیب زیاد به سمت پایین می روند. می توان فرض کرد که لوله های سرامیکی، لوله های آب بودند که به سمت چاه های زیر زمینی می رفتند. یا لوله فاضلاب بودند و به یک راه آب قدیمی متصل می شدند. در نقشه زیر می توانید محل دقیق قرار گرفتن این باغ را ببینید.
تنها یکی از ورودی های قرن ۱۸ پارک فیلارمونیک باکو سالم مانده است که نزدیک به دروازه جنوبی ایچاری شهر قرار دارد. این دروازه عمود برا دیوارهای اصلی قلعه است. از پنج کتیبه سنگی که بر روی آن حک شده است، مشخص می شود که ورود به کاخ سال ۱۳۸۴ ساخته شده است. کاخ در ابتدا یک سازمان خیره بود و چند سال بعد به یک کاروان سرا تبدیل شد. در اوایل قرن ۱۹ هنگامی که باکو به تسخیر ارتش روسیه در آمد یک سرباز خانه در این منطقه تاسیس شد.