پارک ملی قبوستان باکو ، منطقه‌ای تپه‌ای و کوهستانی در حدود ۶۴ کیلومتری جنوب غربی مرکز باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان و در ‏کرانه‌های غربی دریای خزر قرار دارد. دره‌هایی تنگ و عمیق که در زبان ترکی آذربایجانی قبو نامیده می‌شوند این ‏منطقه را قطع می‌کنند و نام قبوستان نیز احتمالاً برگرفته از همین گرفته شده است.‏

وجود نقاشی هایی بر روی سنگ ها ، آثار باستان و گازسنگ‌ها در این منطقه سبب شد تا قبوستان در سال ‏‏۱۹۶۶ منطقه‌ای بااهمیت ملی-تاریخی در آذربایجان اعلام شود .

منطقه قبوستان باکو در سال ‏‏۲۰۰۷ نیز به‌ دلیل وجود نقاشی های تاریخ بر روی سنگ ها، در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این نقاشی ها با نمایش موضوعات مختلفی همچون شکار، جانوران، گیاهان و سبک زندگی در دوران پیش از تاریخ و نمایش مورد های ‏فرهنگی از آن دوران تا قرون وسطی به‌ عنوان میراثی با اهمیت جهانی درنظر گرفته‌ شدند.‏

اگر به شهر باکو سفر کردید پیشنهاد می‌کنیم که از اثر سنگی و هنری قبوستان باکو حتماً دیدن کنید. این نقاشی هایی که بر روی سنگ ها وجود دارند بسیار حیرت انگیز می‌باشند و باعث جذب گردشگران از سراسر دنیا شده‌اند.

ارزش باستان‌شناسی این منطقه به سال ۱۹۳۰ میلادی باز می‌گردد و به‌دنبال عزیمت مردانی برای استخراج شن از معدنی در این منطقه شناسایی شده است. امروزه قبوستان باکو به یکی از مهمترین نقاط دیدنی باکو تبدیل شده است که در صنعت گردشگری این کشور و به طور صنعت گردشگری آذربایجان نقش مهمی را ایفا می‌کند.

سنگ‌نگاره‌ های قبوستان باکو از سال ۲۰۰۶ تا امروز بر روی پشت اسکناس‌ های ۵ مناتی کشور آذربایجان به عنوان نماد تاریخی کشور آذربایجان نقش بسته است .